in english
Viruna maailm

Sel nädalavahetusel hakkab Viruna turismitalu peremees Mart Vahtel(46) õpetama paarikümnele Soome turismiinimesele, mis asi on ökotalu ja mis asi looduslähedane eluviis.

"Tutvustasin oma talu talvel ühel Soome messil ja korraldaja sattus tõsisesse paanikasse, sest Soome on ennast müünud kui maailma puhtaima loodusega riik," räägib Vahtel, "tegelikult on Eesti rabamaastikud palju puhtamad. Neil on seal väga palju tuumajaamu."

Nüüd tulevadki soomlased Audru vallas Neitsi-Võlla rabamaastikul asuvat Viruna maailma kaema.

"Minu meelest on rabad ja puhas loodus Eesti Nokia," kinnitab Wachtel, "mis mõtet on Eestit tutvustada kui mere- ja pankranniku maad, neid leidub kõigis ümberkaudsetes riikides küllaga. Aga sellised puhtaid rabasid mitte."

Lisaks soomlastele on Wachtelid oma eluviisi tutvustanud hollandlastele ja bulgaarlastele, kaugeimad külalised tulid kohale Austraaliast, Hiinast ja Jaapanist.

Viruna turismitalu (talu nimi tähendab trombi, keerist või vesipüksi) ümber laiub 108 ruutkilomeetril raba. Lähim asustus on kolme kilomeetri kaugusel. Soovijad viiakse Virunas kanuudega rabajärvedele matkama, praegu kevadisel ajal võivad linnaelanikud tutvuda rabas askeldavate kobrastega. Süüa pakutakse Virunas ainult oma kätega valmistatud toitu ­ kõik saiad-leivad küpsetab perenaine, lisaks kodutehtud juust ja oma lammaste liha.

Wachtelid rajasid Viruna talu 1988, turismiga tegelevad nad neljandat aastat. "Tegelikult jätkan ma siin esimesel aastatuhandel tegutsenud viikingite kliendikaubandust," naerab Mart Wachtel.

Maja on rajatud 17. sajandist pärit jahilossi varemetele, kus Tõstamaa lossirahvas Stahl-Holsteinid käis ratsajahti pidamas. Viimane Eestiga seotud Stahl-Holstein oli kuulus sanskritoloog, Harvardi professor, kes Pekingis elades aastal 1919 võttis endale vastloodud Eesti riigi kodakondsuse.

Ilmselt Stahl-Holsteinide ajast on pärit tammesõõr ja ohvrikivi, mida talu peremees Mart kasutab loomade ohverdamiseks.

Peremehe lennukatesse plaanidesse mahuvad veel suvine savilinnaku ehitamise laager Norra ja Inglismaa noorukitele. Aastuhande vahetuseks kavatseb ta rappa ehitada vaatetorni, kus toimuks "universumi pakkimine" ja lauldaks regilaule.

"Rahvuskultuur on alati maal olnud, eestlased on alati maa rahvas olnud," ütleb Wachtel selgituseks selle kohta, miks ta kümme aastat tagasi linnast ära rappa läks.

Eelmisel aastal külastas Viruna maailma 500 turisti, kütteperioodil mahub magama 25 inimest

Eesti Ekspress 15.04.1999, Lea Larin

Eesti puutumatus looduses
Võlla raba pahupidi pööratud maailm.
Viruna parun veristab lambaid ohvrikivil
Viruna maailm
Viruna paruni rabamatk meenutab muinasjuttu
Ringis hakkavad haiged kohad surisema...
puuslik
üles