in english
Ringis hakkavad haiged kohad surisema...

Viruna talumaadel leitud kahe kummalise suure sõõri teket on raske seletada isegi neid uurimas käinud nõidade välimääraja koostajal Kalmar Kalamil. «Seal on kiirgus meeletult kõrge. Kohalikud pidid ringi sees haigusi ravimas käima,» ütleb Kalam.

«Tegemist pole maa enda loomulike protsessidega. Tegu on mingi välise kontrollsüsteemiga, mis on sadu tuhandeid aastaid tagasi millekski maale paigutatud,» soovitab nõidade välimääraja koostaja Kalmar Kalam Viruna salapäraseid 15meetrise läbimõõduga sõõre võtta kui ulmet.

Kalami kutsus detsembri alguses mõistatuslikke sõõre uurima Viruna turismitalu peremees Mart Vahtel. «Need korrapärased ringid on nagu maasse kaevatud kraavikesed. Arvatavasti on nad seal juba päris kaua olnud,» kirjeldab Kalam nähtut.

Kohalikud pidavat end ringides ravimas käima, sest paik mõjuvat tervisele hästi. Käisime meeskonnaga seal ära ja kõik tundsid midagi. Mina konkreetselt tundsin näiteks kummalist survet. Ringist välja tulles hakkad tasapisi taastuma,» jutustab Kalam.

Mees mõõtis ka oma keeruka seadeldisega sõõrides valitsevat kiirgust. «Olen väga palju erinevaid kiirgusi mõõtnud ja võrrelnud. Normaalne looduslik foon on näiteks 6500 ühikut, aga Viruna ringi keskpunktis oli 3 845 000! Võimas!»

Haiged kohad surisevad

Vahtel, kes oma talus tutvustab huvilistele 1000 aasta tagust elu, avastas esimese ringi siis, kui Virunasse kolis. «Ega me kohe pihta saanud, mis see on - kõik oli võssa kasvanud. Aga kui sinna lambakarjamaa rajasime, siis avastasingi sõõrid. Tegelikult oli seal algul veel kaks ringi, aga osa neist on lambad ära trampinud. Lisaks on seal ka muistne matmispaik ja ohvrikivi.»

«Teise kummalise ringi leidsime hiljuti. Seal on kraav madalam, umbes 40 sentimeetri sügavune. Tähelepanuväärne on see, et kraav on küll väike, aga puhas,» räägib talu peremees.

Sõõri astudes pidavat enamik inimesi midagi tundma. «Ringis hakkavad kõik haiged kohad surisema,» väidab Vahtel.

Mälu läheb sassi ja haigus kandub üle

Kuid müstilised sõõrid pole Viruna maadel peremehe kinnitusel ainsad salapärased kohad. «Õue peal on ka üks naljakas paik. Kui puutöökojas midagi meisterdades 4-5 numbrit meelde jätan, siis ühest teatud kohast läbi minnes lähevad numbrid segi. Ühel mu tisleril läksid numbrid näiteks peas teistpidi.»

«Ja rabas on selliseid kohti, kus vesi käib mitte päri-, vaid vastupäeva,» kruvib Vahtel pinget. «Kunagi 1960ndatel tellis ministrite nõukogu lausa selle paiga uuringu. Kuid vene sõjavägi pani käpa peale ja asi vaibus. Mul on väga keeruline sellistes müstilistes kohtades käia, sest olen kohutavalt tundlik. Haige inimesega koos olles võin tema haiguse enda kaela saada. Kord läksime sinna koos kahe mehega, kel oli kõva pohmelus. Paari tunni pärast oli minul ka!»

 

Eve Heinla
SL Õhtuleht

Eesti puutumatus looduses
Võlla raba pahupidi pööratud maailm.
Viruna parun veristab lambaid ohvrikivil
Viruna maailm
Viruna paruni rabamatk meenutab muinasjuttu
Ringis hakkavad haiged kohad surisema...
puuslik
üles